Ile fachowców od budownictwa – tyle zapewne będzie odpowiedzi na zadane w tytule pytanie. Jednak czy patrząc na dostępną na rynku ofertę grzejników można wypracować swoiste vademecum konsumenta? Na co zatem zwrócić uwagę, gdy kupujemy nowy grzejnik?

W poprzednim artykule nakreśliliśmy sobie tematykę mocy grzewczej (liczoną czy to na potrzeby domu czy mieszkania) oraz pokrótce scharakteryzowaliśmy podział grzejników ze względu na materiał wykonania. Przedstawiliśmy także przykłady konkretnych modeli, które z powodzeniem sprawdzą się w naszych wnętrzach, czyli model Sophia 0850 idealny do każdego rodzaju łazienek oraz grzejnik aluminiowy Classic 550 – godny następca starych dobrych żeliwnych kaloryferów, który dodatkowo jest lekki i energooszczędny!

Konstrukcja grzejnika

Grzejniki dzielimy jednak nie tylko ze względu na rodzaj materiału czy stopień energooszczędności. Wybierając grzejnik do naszego pokoju musimy wziąć pod uwagę podział tych urządzeń, ze względu na samą konstrukcję. Wyróżniamy m. in.:

• grzejniki członowe – o konstrukcji żeberek, które można dokładać do instalacji,
• grzejniki płytowe – czyli zbudowane z płaskich płyt, najczęściej z aluminium czy stali, wytwarzają ciepło na zasadzie konwekcji oraz promieniowania,
• grzejniki kanałowe – w ich wnętrzu znajdziemy kanały, którymi płynie ciepłe powietrze, często stosowane w ogrzewaniu podłogowym,
• grzejniki konwektorowe – ogrzewające za pomocą miedzianych rur, którymi do kaloryfera płynie ciepło.

Na rynku znajdziemy także grzejniki elektryczne – te z kolei są podgrzewane energią elektryczną, a konkretnie prąd utrzymuje odpowiednią temperaturę płynu w urządzeniu. Mechanizm w nich podobny jest do mechanizmu czajnika. I jak na urządzenie elektryczne przystało – włączamy i wyłączamy w nim ogrzewanie jednym przyciskiem.

Konwekcja i promieniowanie w grzejnikach

Wspomnieliśmy wcześniej o grzejnikach płytowych, które ogrzewają nasz dom za pomocą konwekcji i promieniowania. Ale co to właściwie oznacza?

Grzejniki konwekcyjne działają w ten sposób, że ogrzewają powietrze krążące wokół urządzenia. Powietrze otacza nas w pomieszczeniu, ulega cyrkulacji i w efekcie po jakimś czasie całe wnętrze wypełnione jest odczuwalną ciepłą temperaturą. Z kolei promieniowanie polegać będzie na tym, że urządzenie grzewcze emituje fale, te pochłaniane są przez przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu i w efekcie pokój sam w sobie staje się cieplejszy.

No dobrze, ale który konkretnie model wybrać? To oczywiście zależy od naszych upodobań, ale ciekawym rozwiązaniem może okazać się wybór grzejnika Maria 1600. To typ grzejnika płytowego, więc ogrzewać będzie nasze pomieszczenie zarówno za pomocą konwekcji, czyli ogrzewania powietrza, jak i promieniowania (a zatem „odda” część swojego ciepła znajdującym się w pokoju przedmiotom). Płyta grzejnika wykonana jest ze stali, zaś maksymalne ciśnienie robocze w urządzeniu wyniesie 6 barów. Można stosować go do ogrzewania centralnego. Dla tych klientów, którzy kierują się także walorami estetycznymi, ważną informacją będzie możliwość wyboru koloru – białego (model RAL 9016) albo odcienia antracytu (model RAL 7016).

Design grzejnika

A jeśli już o walorach estetycznych mowa, tu musimy wspomnieć o kolejnej, ważnej przesłance do wyboru grzejnika, czyli...design! Coraz częściej sięgając po urządzenia grzewcze kierujemy się już nie tylko pragmatyzmem i praktycznym zastosowaniem tego czy innego modelu, ale także tym, jak urządzenie wygląda, jak się prezentuje i co „wnosi” sobą do pomieszczenia. Grzejnik jest więc nie tylko urządzeniem, ale także dekoracją! Brzmi abstrakcyjnie?

Zerknijmy zatem na modele grzejników firmy Rybarz SP. z o.o. w kategorii Grzejników designerskich.
Znajdziemy tu naprawdę bardzo bogaty wybór urządzeń grzewczych, których cechować będą nie tylko wytrzymałość, solidność wykonania czy energooszczędność (jak grzejnik aluminiowy Classic 550), ale także ciekawe doznania estetyczne!

Zerknijmy tylko na model grzejnika łazienkowego Agora 1150! To właściwie nie tylko grzejnik, ale także podgrzewany wieszak na ręczniki. Jest nie tylko praktyczny, bowiem można podłączyć go z lewej lub z prawej strony grzejnika, a nawet na dole po obróceniu grzejnika łazienkowego. Można stosować go w ogrzewaniu centralnym, jak również z wykorzystaniem energii elektrycznej… Ale przede wszystkim, niesamowicie przyciąga wzrok i uzupełnia swoją estetyką i minimalizmem formy wnętrze!

Jak widać, na rynku mamy nie tylko ogromny wybór urządzeń grzewczych do naszych pomieszczeń, ale również całe mnóstwo ich wariantów i sposobów wykorzystania. Zmienia się także nasze konsumenckie przyzwyczajenie – grzejniki stają się coraz ważniejsze przy projektowaniu wnętrz i uzupełnianiu ich o końcowe dodatki. A w tym wszystkim cały czas niosą swoją największą wartość – podtrzymują ciepło naszego domu!