Wielu z nas tej zimy z niepokojem czeka na rachunki za ogrzewanie. Koszty rosną, a to zmusza nas do szukania oszczędności. Pierwsza myśl? Skręcanie termostatów i obniżenie temperatury w pomieszczeniach a tym samym temperatury np. grzejnika pokojowego lub grzejnika łazienkowego. Inne pomysły? Niwelowanie strat ciepła poprzez rezygnację z otwierania okien i wietrzenia mieszkań zimą. Choć wydaje się być to kuszące rozwiązanie, zdecydowanie odradzamy taką praktykę. Codzienny dopływ świeżego powietrza jest zalecany ze względów zdrowotnych, jak i technicznych. Dowiedz się dlaczego nie warto rezygnować z wietrzenia domu zimą i jak robić to efektywnie.

Napływ świeżego powietrza.

Dlaczego regularna wymiana powietrza w domu i mieszkaniu jest wskazana ? W szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, bez dostępu świeżego powietrza tworzy się mikroklimat. Gotując, prasując, kąpiąc się czy susząc pranie w naszych domach wzrasta wilgotność powietrza, która stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów. Ich szybki rozwój odbija się na naszym zdrowiu. Efektem są schorzenia alergiczne, nawracające choroby układu oddechowego, gorsze samopoczucie i obniżona odporność. Warto też zdawać sobie sprawę, że im cieplejsze jest powietrze w pomieszczeniu, tym więcej przyjmuje ono wody. Woda skrapla się tam, gdzie temperatura jest najniższa. Tak powstają nieestetyczne zacieki na ścianach i nadprożach. A stąd już tylko krok do szkodliwej dla naszego zdrowia pleśni oraz zagrzybień. To najczęstsze skutki niewietrzenia mieszkań. Świadomi konieczności codziennego dopływu świeżego powietrza do naszych domów nie rezygnujmy z tej czynności. Mamy dla Was wskazówki jak prawidłowo i efektywnie wietrzyć mieszkania zimą.

Regularne wietrzenie mieszkań zimą. Otwórzcie szeroko okna.

Kluczowy jest czas wietrzenia domu. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia pomieszczeń jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po wcześniejszym zakręceniu termostatów grzejnikowych. Długie wietrzenie zimą nie jest wskazane, gdyż oprócz wymiany powietrza, przyczynia się ono do wyziębienia wszystkich pomieszczeń. Wychłodzone mieszkanie zwiększa koszty ponownego jego ogrzania. Jak zatem zapewnić szybką wymianę powietrza w pomieszczeniu?

  • 1-2 razy dziennie otwórz okno na oścież na 5-10min. Po takim kilkuminutowym przeciągu mamy w pokoju świeże, a co najważniejsze suche powietrze, które szybko zostanie nagrzane i wyciągnie wilgoć ze ścian i mebli. Im pomieszczenia są suchsze, tym mniej potrzeba energii, by je ogrzać.
  • Unikaj przeciągów. O ile latem ta praktyka daje dobre rezultaty, o tyle gdy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół 0 stopni Celsjusza, może to prowadzić do nadmiernego wychłodzenia ścian oraz podłóg.
  • Zanim otworzysz okno skręć termostaty na grzejnikach. Siłowniki termoelektryczne, które są coraz powszechniej montowane na grzejnikach pozwalają przez cały czas utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Poprzez otwarcie okna powodujemy, że będzie on pracował maksymalną mocą. Grzejnik stanie się gorący, a ogrzane powietrze zamiast do pomieszczenia, będzie od razu uciekać przez okno. Należy więc pamiętać o obniżeniu wskaźnika temperatury na czas wietrzenia.
  • W czasie wietrzenia zamknij drzwi pomiędzy pomieszczeniami, w których ustawiona jest różna temperatura ogrzewania. W ten sposób uniemożliwisz kondensację ciepłego, wilgotnego powietrza w chłodniejszych pomieszczeniach. Jest to cenna wskazówka zwłaszcza dla właścicieli dużych mieszkań i domów.

Polecamy grzejnik łazienkowy czarny.