Sezon grzewczy w pełni. W tym roku, z powodu skomplikowanej sytuacji na rynku energetycznym, bardziej niż zazwyczaj zwracamy uwagę na kwestię odpowiedniego, efektywnego, ale również ekonomicznego ogrzewania naszych budynków. Pytanie: „jak ogrzać mieszkanie, aby było ciepło, ale aby nie przepłacać?” nigdy nie było tak aktualne, a odpowiedź na nie – tak bardzo pożądana. Dlatego warto przyswoić sobie kilka ważnych informacji i wyrobić w sobie odpowiednie nawyki: oszczędzania energii, ogrzewania w sposób zrównoważony i ekonomiczny.

Rosnące ceny ogrzewania

Według wyliczeń specjalistów od energetyki, około 70% naszych opłat związanych z utrzymaniem mieszkania, pochłania ogrzewanie. A biorąc pod uwagę, że zazwyczaj to łazienki są najbardziej „docieplanym” miejscem w domu, kwestia właściwego ogrzewania tych pomieszczeń jawi się jako kluczowa. Niestety, w wielu przypadkach mamy do czynienia z przegrzewaniem pomieszczeń. Wpływa to bezpośrednio na koszty jakie ponosimy, ale także ma negatywny wpływ na same pomieszczenia. Najdotkliwiej widać to właśnie na przykładzie łazienki, gdzie zazwyczaj temperatura jest wyższa niż w innych pomieszczeniach.

Tymczasem specjaliści zajmujący się tematyką ogrzewania są zgodni co do tego, że utrzymywanie za wszelką cenę temperatury 23 czy 25 stopni Celsjusza nie tylko sprawia, że nasze rachunki zaczną drastycznie rosnąć, ale jest to po prostu niezdrowe i nienaturalne! Optymalna temperatura pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym powinna wynosić około 21 stopni Celsjusza, przy czym dla kuchni należy przyjąć wskaźnik nawet o jeden stopień mniejszy. Z kolei sypialnia powinna być nagrzana maksymalnie do 19 stopni Celsjusza. W tym wszystkim łazienki faktycznie bywają dogrzane najmocniej, jednak tu również nie ma co przesadzać ani nawet zbliżać się do owych 26 stopni, odpowiednia temperatura w łazience to 24°C. Swoje zrobi przecież także korzystanie z ciepłej wody, gorąca para czy ciepłe natryski pod prysznicem. Jeśli dodamy do tego częstą przypadłość blokowisk, czyli łazienki bez okien, widzimy jak łatwo jest przekroczyć zalecane normy temperatury.

Dobre nawyki

Jak zatem radzić sobie z nieekonomicznym ogrzewaniem? Dobrym rozwiązaniem jest zamykanie termostatów przed wyjściem z pomieszczenia na kilka godzin. To samo dotyczy dłuższych wyjazdów oraz urlopów! Wyliczono, że takie działania mogą pomóc zaoszczędzić na kosztach nawet 30 procent! Co prawda wciąż pokutuje przekonanie, że takie rozwiązanie może bardziej szkodzić niż przynosić korzyści, ale to tezy z czasów, gdy otaczały nas budynki niedocieplone, pozbawione termomodernizacji oraz kiedy zarządcy nieruchomości średnio interesowali się prawdziwymi kosztami utrzymania budynków.

Przy końcowym zliczaniu kosztów ogrzewania z pewnością nie pomogą stare, przepuszczające ciepło okna. Jeśli nasz budynek boryka się z takim problemem, nie pozostanie nam nic innego, niż wymiana okien na takie, które zapewnią zdecydowanie lepszą szczelność i nie poprowadzą do powstawania tzw. mostków termicznych. Zostając w temacie okien, należy pamiętać w okresie jesienno-zimowym, tak czy inaczej staniemy przed potrzebą wietrzenia pomieszczeń. W innym wypadku czekać nas mogą, w dalszej perspektywie, problemy z wentylacją, wilgocią a nawet pojawieniem się grzybów. Ten problem najdotkliwiej odczujemy w łazience. Dlatego wybór dobrego systemu ogrzewania do tego pomieszczenia to priorytet.

Nowoczesne grzejniki

Kluczowe dla odpowiedniego, efektywnego ogrzewania każdego pomieszczenia, a szczególnie łazienki, będą dobrej jakości grzejniki. Najlepiej nowoczesne, wykonane z tworzywa lekkiego, które w porównaniu do żeliwnych kaloryferów, nie będą pochłaniać ogromnej ilości energii. Idealnym rozwiązaniem może być np. któryś z modeli grzejników łazienkowych firmy dobrygrzejnik np. grzejnik łazienkowy Iron S lub model Sophia. To rozwiązania dla tych, którzy cenią sobie solidne rozwiązania, zapewniające odpowiednią dawkę ciepła, jednak bez ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów. Materiał, z którego wykonane są te grzejniki, świetnie sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, gdzie zastosowano już ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, jak również w starszych budynkach, gdzie dopiero myśli się o oszczędności i ekonomicznym podejściu do ciepła.

Za każdym razem, kiedy planujemy remont w naszych pomieszczeniach, zwłaszcza w łazience, warto poświęcić nieco więcej uwagi na wybór takiego urządzenia grzewczego (grzejniki łazienkowe), które zapewni nam komfort, a zarazem zoptymalizuje wydatki. Jeśli połączymy dobre, oszczędne nawyki z odpowiednim, nowoczesnym sprzętem, na pewno nie będziemy musieli obawiać się o większe rachunki ani o gorszy standard ciepła w mieszkaniu.