Koszty ogrzewania domu wyższe o kilkadziesiąt procent w stosunku do rachunków za zeszły rok to niestety fakt, który mocno odbił się na naszych domowych budżetach. O czym warto pamiętać, co generuje największe straty energii i jakie zabiegi stosować, aby obniżyć rachunki w nowym sezonie grzewczym nie rezygnując z komfortu cieplnego? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Pamiętaj o konserwacji grzejników

Regularne czyszczenie grzejników to absolutna konieczność. Z powierzchni grzejnika np. grzejnika pokojowego należy usunąć kurz i brud, a także sprawdzić, czy nie ma na nim jakiegokolwiek osadu. Warto pamiętać, że kurz zgromadzony na grzejniku może spowodować obniżenie jego skuteczności nawet o 30 proc.!

Wyreguluj zawory

W okresie zimowym kusi nas aby zawory na grzejnikach ustawiać na maksymalną moc grzewczą. Może to prowadzić do przegrzania pomieszczenia i niepotrzebnego wzrostu rachunków za ogrzewanie. Często nie wiemy, że termostaty mają przyporządkowane im konkretne temperatury. Dlatego warto zapoznać się z instrukcją tych, które mamy w mieszkaniu i wyregulować je tak, aby temperatura w poszczególnych pomieszczeniach dostosowana była do naszych indywidualnych potrzeb oraz pory dnia. Najprostsze termostaty pozwalają ustawić pożądaną temperaturę i po jej osiągnięciu grzejniki przestają grzać. Zaawansowane urządzenia mogą zmieniać temperaturę w zależności od pory dnia i dnia tygodnia.

Odsłoń grzejniki

Wiele osób ze względów estetycznych decyduje się na zabudowę grzejników, szczególne tych starych żeliwnych nie zdając sobie sprawy, że nawet najbardziej estetyczna zabudowa to wzrost o 20 proc. strat ciepła, co na pewno zwiększy nasze rachunki za ogrzewanie. Grzejniki powinny oddawać ciepło do pomieszczenia bez przeszkód. Nie powinniśmy zatem chować ich za grubymi zasłonami, meblami, a także zasłaniać firanami. Sprawdź czy meble i inne przeszkody są oddalone od grzejników minimum 10 cm. Bliższa odległość to co najmniej 10-procentowe straty ciepła.

Załóż ekrany odbijające ciepło

Aby obniżyć koszty ogrzewania i jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wytworzonego ciepła można również wykorzystać ekrany odbijające ciepło. Warto pomyśleć o zamontowaniu specjalnego ekranu z foli aluminiowej, który odbija ciepło w kierunku pokoju i ogranicza straty ciepła przenikającego przez ściany. Zastosowanie tego rozwiązania może ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło od 2,5 do 5% rocznie.

Odpowietrz grzejniki

Odpowietrzanie grzejników jest ważnym procesem, który pozwala na usunięcie nadmiaru powietrza z instalacji grzewczej, która prowadzi do spadku wydajności urządzenia i nierównomiernego rozprowadzania ciepła. Zapowietrzony grzejnik jest zimny i zimno jest w pomieszczeniu. Aby odpowietrzyć grzejnik np. grzejnik łazienkowy, trzeba znaleźć zawór odpowietrzający, który zwykle znajduje się na górze urządzenia lub na jego boku. Należy go otworzyć, nasłuchując uważnie charakterystycznego dźwięku ulatniającego się ze środka powietrza. Musimy wówczas odczekać aż cały nadmiar powietrza zostanie usunięty z grzejnika, a z urządzenia zacznie wydobywać się woda. Następnie należy zamknąć zawór odpowietrzający i sprawdzić, czy grzejnik działa prawidłowo. Po takim „kosmetycznym” zabiegu, nasz grzejnik powinien w kilka chwil zacząć działać właściwie.

Uszczelnij okna

Jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz remontu, uszczelnij okna, kup samoprzylepnie uszczelki gumowe lub silikonowe i naklej na brzeg futryny. Ważne, aby jak najszybciej zlokalizować nieszczelności które obniżają efektywność naszego grzejnika. Poprawa będzie odczuwalna natychmiast, a koszt uszczelek to nie więcej niż kilkanaście złotych. Zmniejszymy straty ciepła, a nagrodą będą niższe rachunki. Pamiętajmy, że ciepło ucieka przez niechciane szczeliny, które pojawiają się zarówno w oknach, jak i drzwiach balkonowych oraz drzwiach wejściowych.

Utrzymuj optymalną temperaturę

Choć wielu z nas lubi za przyjemne ciepło uznaje temperaturę ok. 23-25 stopni Celsjusza, warto pamiętać, że przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach obniża naszą odporność i może prowadzić do częstszych przeziębień. Warto więc rozważyć obniżenie temperatury pomieszczeń. Lekarze zalecają, aby w pomieszczeniach w których przebywamy w ciągu dnia temperatura wynosiła ok. 20-22 stopni, 22-24 stopnie w łazience, a nocą w sypialni 17–19°C. Sen w zbyt wysokiej temperaturze nie jest efektywny a chłodniejsze powietrze sprawi, że wyśpimy się lepiej. Kilkugodzinne obniżenie temperatury dodatkowo korzystnie wpłynie na nasz budżet. Każdy stopień mniej to nawet 5%-6% oszczędności.

Wietrz efektywnie

Pomieszczenia ogrzewane powinny mieć codzienny dopływ świeżego powietrza. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych. Więcej o tym pisaliśmy na naszym blogu: Jak efektywnie wietrzyć mieszkania zimą?

Wpuść słońce do mieszkania!

Ostatnia nie mniej istotna rada. Pamiętaj, aby w słoneczne (także zimowe) dni odsłaniać okna! Wpadające do mieszkania ciepło promieni słonecznych w ciągu dnia pomoże ogrzać powietrze w pomieszczeniach. Analogicznie, po zmroku, warto zakrywać okna, pamiętając, że są one najcieńszą barierą dla uciekającego z domu ciepła. Dla większej oszczędności warto je zasłonić, uważając by np. długie zasłony jednocześnie nie przysłoniły grzejników. To dodatkowa warstwa izolacyjna, która zmniejsza straty ciepła.

Ogrzewanie mieszkania pochłania zimą lwią część naszego domowego budżetu. Właściciele domów i mieszkań głowią się jak obniżyć roczne koszty ogrzewania. Optymalizacja temperatury, eliminacja największych źródeł strat ciepła, wymiana okien, regularna konserwacja i utrzymywanie wysokiej sprawności systemów grzewczych z pewnością spowodują zmniejszenie zużycia energii i przełożą się na niższe rachunki.