Zima to czas, w którym szczególnie ważna jest odpowiednia konserwacja urządzeń grzewczych w naszych domach i mieszkaniach. Właśnie w te chłodniejsze dni najbardziej zależeć nam będzie na sprawnie działających grzejnikach. Warto zadbać o te urządzenia, aby mieć pewność, że nie zawiodą nas właśnie wtedy, gdy najbardziej będziemy ich potrzebować!

Czysty grzejnik bardziej wydajny

Pierwszą czynnością podczas zimowej konserwacji grzejników jest oczywiście ich oczyszczenie. Należy usunąć kurz i brud z powierzchni grzejnika, a także sprawdzić, czy nie ma na nim jakiegokolwiek osadu. Jeśli zauważymy taki osad, należy go usunąć specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu.

Warto pamiętać, że kurz zgromadzony na grzejniku może spowodować obniżenie jego skuteczności nawet o 30 proc.! To z kolei oznacza, że będzie musiał pracować dłużej, aby osiągnąć pożądaną temperaturę, czyli pochłaniać więcej energii. Co więcej, kurz i brud to doskonała pożywka dla roztoczy wytwarzających alergeny, które mogą wywoływać np. astmę. Dlatego o regularnym czyszczeniu kaloryferów powinniśmy pamiętać nie tylko „od święta” – również ze względu na zdrowie mieszkańców.

Bezproblemowe użytkowanie

Kolejnym krokiem jest ocena stanu technicznego grzejników. Należy sprawdzić, czy nie ma na nich wycieków, czy są one stabilnie zamocowane i czy działają prawidłowo. Na rynku mamy dziś bardzo szeroki wachlarz dobrej jakości grzejników, które przy właściwym montażu powinny służyć nam przez długie lata. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości lub zauważyliśmy coś niepokojącego, wówczas najlepiej od razu skontaktować się z profesjonalnym serwisem grzejników.

Warto również zadbać o odpowiednie nastawienie grzejników. Siłą rzeczy w okresie zimowym najpewniej będziemy ustawiać je na maksymalną moc grzewczą, aby szybciej ogrzać pomieszczenie. Jednak pamiętajmy, aby nie przesadzić, ponieważ może to prowadzić do przegrzania pomieszczenia i niepotrzebnego wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Domowa konserwacja

Bez względu na to, jakim grzejnikiem dysponujemy i jakie prace konserwacyjne musimy w nim wykonać, zawsze warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu zapowietrzenia urządzenia. Odpowietrzanie grzejników jest ważnym procesem, który pozwala na usunięcie nadmiaru powietrza z instalacji grzewczej. Zbyt duża ilość powietrza w instalacji zazwyczaj prowadzi do spadku wydajności urządzenia i nierównomiernego rozprowadzania ciepła. Zapowietrzony grzejnik jest zimny i zimno jest w pomieszczeniu.

Aby odpowietrzyć grzejnik, trzeba znaleźć zawór odpowietrzający, który zwykle znajduje się na górze urządzenia lub na jego boku. Należy go otworzyć, nasłuchując uważnie charakterystycznego dźwięku ulatniającego się ze środka powietrza. Musimy wówczas odczekać aż cały nadmiar powietrza zostanie usunięty z grzejnika, a z urządzenia zacznie wydobywać się woda. Następnie należy zamknąć zawór odpowietrzający i sprawdzić, czy grzejnik działa prawidłowo. Po takim „kosmetycznym” zabiegu, nasz grzejnik powinien w kilka chwil zacząć działać właściwie.

Zapewnij sobie ciepło z DobryGrzejnik!

Podsumowując, zimowa konserwacja grzejników polega na ich oczyszczeniu, sprawdzeniu stanu technicznego i ewentualnym odpowietrzeniu, naprawieniu oraz odpowiednim nastawieniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że grzejniki będą sprawnie działać w chłodniejsze dni i zapewnią nam upragnione ciepło. Aby grzejniki służyły nam bezawaryjnie przez długie lata, warto postawić na jakość, którą cechują się urządzenia grzewcze renomowanych producentów – właśnie takie znajdziesz w ofercie DobryGrzejnik!