Ile fachowców od budownictwa, tyle zapewne będzie odpowiedzi na zadane w tytule pytanie. Jednak czy patrząc na dostępną na rynku ofertę grzejników można wypracować swoiste vademecum konsumenta? Na co zatem zwrócić uwagę, gdy kupujemy nowy grzejnik łazienkowy?

Moc grzewcza grzejnika

Praktyczną rolą grzejnika jest oczywiście...ogrzewanie. A zatem, wybierając odpowiedni model musimy przede wszystkim patrzeć na jego moc grzewczą. Domy jednorodzinne zazwyczaj potrzebują ciepła w granicach od 90 do 120 W/m2. Mieszkania z kolei od 60 do 90 W/m2.

Warto przyjrzeć się przy tej okazji modelowi grzejnika firmy Faral, o nazwie Grzejnik Aluminiowy Alliance. W zależności od typu pomieszczenia możemy wybrać modele odpowiednie dla pomieszczeń mieszkalnych np. w bloku, jak również do nowo wybudowanego domu.

Grzejnik stalowy, żeliwny czy aluminiowy?

Wybierając model grzejnika, musimy także odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki model nas interesuje? Na rynku funkcjonuje mnóstwo modeli, rodzajów, jak i systemów grzewczych. Podstawowy podział, z jakim się spotkamy wybierając grzejnik do swojego domu, to podział ze względu na materiał wykonania. Do wyboru mamy grzejniki stalowe, żeliwne lub wykonane z aluminium.

Stalowe grzejniki mają to do siebie, że charakteryzuje ich wysoka moc grzewcza. Są jednak przy tym stosunkowo lekkie, a w sklepach internetowych znajdziemy szeroki wybór najróżniejszych wariantów. Bez wątpienia do grona najciekawszych grzejników wykonanych ze stali należy model Sophia 0850. Dostępne w wariancie kolorystycznym białym lub antracytowym, z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie w nowej łazience lub jako grzejnik zastępczy, gdy stare urządzenie zacznie już zawodzić.

Grzejniki żeliwne, znane raczej ze starszych instalacji, charakteryzowały się wielką wytrzymałością i stabilnością konstrukcji. Są niesamowicie trwałe – kilka pokoleń wychowało się przy tego typu kaloryferach. Jednak żeliwne grzejniki w wielu kwestiach przegrywają starcie z nowoczesnymi technologiami. Głównym zarzutem przeciwko żeliwnym urządzeniom jest ich bardzo długi czas nagrzewania. W dobie dyskusji o klimacie tego typu minusy ciężko przemilczeć…

Dziś zdecydowanie prym wiodą nowoczesne grzejniki aluminiowe, jak np. model Classic 550. To grzejnik bardzo mocny, ale przy tym energooszczędny. Mówi się, że solidna konstrukcja tych modeli firmy Aklimat to godny następca starych żeliwnych urządzeń, które nie mogą już poszczycić się tak dobrą wydajnością, jak nowoczesne urządzenia. W tym właśnie urządzenia aluminiowe.

Grzejniki aluminiowe to coraz powszechniejszy wybór konsumentów. Wspomniany wyżej model Classic 550 jest tego najlepszym przykładem. Posiada kilka wariantów długości, więc spokojnie można dopasować go do każdego typu pomieszczeń (rzecz nie tak oczywista w przypadku starych żeliwnych kaloryferów!). Jest przy tym prosty w obłudzie i – jak większość nowoczesnych rozwiązań – cieszy oko i zachwyca swoim designem (grzejniki dekoracyjne)!

A co z samym ogrzewaniem? Który model będzie dla nas najlepszy i najbardziej będzie pasował do wnętrza? O tym opowiemy w kolejnym artykule na naszym blogu.