Jednym z najważniejszych elementów funkcjonalnego, a zarazem przytulnego domu czy mieszkania jest odpowiednia temperatura panująca wewnątrz – czyli taka, która zapewni mieszkańcom komfort. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich grzejników, które są odpowiedzialne za dostarczenie potrzebnej ilości ciepła. Podpowiadamy, jak wybrać właściwe grzejniki, zarówno do nowego domu, jak i w sytuacji, kiedy jesteśmy na etapie remontu, który obejmuje również wymianę urządzeń grzewczych.

Moc grzejnika

Grzejnik pokojowy lub grzejnik łazienkowy musi zapewniać odpowiednią ilość ciepła – to jego podstawowe zadanie. Dlatego podczas wyboru urządzenia grzewczego, najważniejsze jest dobranie takiej jego mocy, która będzie w stanie właściwie ogrzać pomieszczenie. Przyjmuje się, że dla starszych budynków, bez izolacji cieplnej, zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi od 120 do nawet 200 W na metr kw. W budynkach, które powstały pod koniec XX i na początku XXI wieku zapotrzebowanie powinno być nieco mniejsze – od 90 do 120 W na metr kw. Natomiast w nowoczesnym budownictwie, z zastosowaniem ocieplenia i szczelnych okien, zapotrzebowanie powinno spaść do poziomu 60-90 W na metr kw.

Inne, wyższe parametry musimy przyjąć, wybierając grzejnik do łazienki. Wiadomo, że jest to pomieszczenie, w którym powinna panować nieco wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach – najlepiej, aby oscylowała ona w granicach 24 stopni Celsjusza. Aby osiągnąć taki wynik, warto zakupić grzejnik dobrej jakości i o odpowiednio dużej mocy grzewczej, który będzie w stanie wyrównać straty ciepła i zapewnić pożądaną temperaturę. Eksperci zawsze rekomendują zakup większego grzejnika, który posiada pewną rezerwę mocy grzewczej w stosunku do obliczonego zapotrzebowania.

Jakie podłączenie – boczne czy dolne?

Kiedy mamy do czynienia z nowym domem, w którym dopiero rozprowadzamy instalację ogrzewania, ze względów estetycznych najczęściej stosuje się dolny sposób podłączenia, gdyż doprowadzające ciepłą wodę rury są wtedy praktycznie niewidoczne. Jednak jeśli jesteśmy w trakcie remontu i musimy dostosować się do już istniejącego systemu, może zaistnieć konieczność podłączenia bocznego.

Jednak niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz dla swoich grzejników, w katalogu Dobrygrzejnik mamy dla Ciebie grzejniki, które dają wiele możliwości podłączenia. Warto zwrócić uwagę m.in. na nowoczesne, wysokiej jakości grzejniki Cubo. To jedyne tego typu grzejniki w Europie, które posiadają zarówno złącze z dołu, jak i możliwość ustawienia strony zasilania i powrotu.

Styl dostosowany do pomieszczenia

Nowoczesny kaloryfer pokojowy lub grzejnik łazienkowy czarny powinien nie tylko spełniać swoją podstawową funkcję, ale również wyglądać tak, aby jak najlepiej dopasować się do pomieszczenia. Obecnie wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W katalogu Dobrygrzejnik można wybierać pomiędzy grzejnikami o klasycznych kształtach, poprzez uniwersalne wzornictwo, po urządzenia o bardziej wyrafinowanych kształtach.

Biorąc pod uwagę budowę urządzenia, użytkownik może wybierać wśród grzejników panelowych, drabinkowych czy płytowych, które dostępne są nie tylko w kolorze białym, ale również antracytowym i coraz bardziej popularnym – czarnym. Osobną kategorię stanowią grzejniki dedykowane typowo do łazienek, które zbudowane są w taki sposób, by można było na nich dosuszać pranie lub nagrzać ręczniki czy szlafroki używane tuż po kąpieli.