Szukając informacji dotyczących remontów i wystroju wnętrz, można znaleźć mnóstwo wskazówek dotyczących mniejszych łazienek i ograniczonego metrażu. Internet pełen jest porad, w jaki sposób najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię, np. jaki wybrać grzejnik, aby nie ograniczał za bardzo i tak niewielkiej już przestrzeni. A jak jest w przypadku dużych łazienek?

Duża łazienka, duże wyzwanie

Bez wątpienia, im większa przestrzeń łazienki, tym większe pole manewru do jej aranżacji. Duży metraż to większe możliwości, także w zakresie sprzętów gospodarstwa domowego. Ale to także zdecydowanie większe wyzwanie w temacie odpowiedniego dogrzania pomieszczeń.

Dla łazienki, szczególnie tej dużej, odpowiedni wybór grzejnika łazienkowego będzie kluczowy. To pomieszczenie, które należy właściwie dogrzać, więc im większa przestrzeń, tym bardziej skomplikowana wydaje się sprawa wyboru grzejnika.

Łazienkowy grzejnik nie tylko powinien spełniać swoje podstawowe zadanie (czyli grzać), ale również dbać o cały odpowiedni system wentylacyjno-sanitarny (zarówno niedogrzane, jak i przegrzane pomieszczenia to ogromny problem i wyzwanie). Dodatkowo, zwłaszcza przy dużym metrażu, kiedy możemy pozwolić sobie na więcej, ważny jest wybór odpowiedniego stylu urządzenia. Często samym swoim designem grzejnik potrafi dodatkowo „ocieplić” wizerunek pomieszczenia. Ta funkcjonalność przydaje się zwłaszcza przy dużym metrażu, który – źle zaaranżowany – może straszyć nieco pustką. Całe szczęście, asortyment na rynku jest tak bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Od klasycznych po nowoczesne

Obecnie bez większego problemu powinniśmy znaleźć odpowiednie urządzenie grzewcze dla dużej łazienki. Nie musimy absolutnie ograniczać się do klasycznej „drabinki”, która przy okazji służyć będzie za wieszak na ręczniki. Zerknijmy np. na model grzejnika Sophia – z powodzeniem zamontujemy go w dużym, przestronnym otoczeniu, zaś swoim stylem i designem grzejnik odpowiednio podkreśli wystrój wnętrza, nie narzucając się swoją obecnością i nie przykrywając swoim ciężarem innych elementów łazienki. To dowód na to, że dobrze zaprojektowane urządzenia mogą być duże gabarytowo, ale minimalistyczne w swojej formie.

To wszystko sprawia, że wybierając urządzenie grzewcze nie musimy obawiać się tego, że swoją wielkością zdominują całość pomieszczenia. Grzejniki dawno przestały być tym elementem pokoju czy łazienki (grzejniki łazienkowe), które za wszelką cenę należało ukryć, lub – co gorsza – zabudować, zakłócając jego właściwą pracę i emisję ciepła. Co więcej, nowoczesne grzejniki stają się coraz częściej… oczekiwanym uzupełnieniem wystroju! Przykład? Modell Sophiagrzejnik łazienkowy to ciekawy kształt urządzenia, cztery wielkości do wyboru oraz możliwość wyboru kolorystyki: bieli, antracytu, oraz czarnego.

Efektowne i efektywne

Patrząc na takie rozwiązanie, nie sposób nie zauważyć, że grzejniki łazienkowe coraz częściej są tymi elementami wystroju, które nie tylko nie są zakrywane, ale przeciwnie, odsłaniane i wyraźnie eksponowane. Tym bardziej w przypadku dużych łazienek. Większe możliwości aranżacyjne i brak konieczności „ukrycia” urządzeń grzewczych sprawiają, że ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia i inwencja twórcza!

Zwykło się mawiać, że „mniej znaczy więcej”. Ta zasada sprawdza się bardzo dobrze w przypadku dodatków do wystroju wnętrz, również łazienkowych. Jednak nie da się ukryć, że „większy może więcej”, więc im większa łazienka, tym większe pole manewru dla projektanta. Grzejniki łazienkowe pozostają cały czas tymi urządzeniami, których główne zadanie jest praktyczne - mają zapewnić odpowiednią dawkę ciepła. Jednak - co widać po przykładach konkretnych modeli grzejników - nie ma obaw o to, że poszukując odpowiedniego urządzenia dla większych łazienek, nie znajdziemy czegoś dla siebie!