Mała łazienka wciąż nie jest rzadkością w mieszkaniach. Nawet nowoczesne apartamenty na to pomieszczenie mają przeznaczoną niewielką powierzchnię. Dzieje się tak dlatego, że inwestorzy wolą mieć do dyspozycji przestronny salon, kuchnię czy sypialnię, w których spędzają więcej czasu niż w łazience. Łazienka to jednak to pomieszczenie, w którym ma być przyjemnie ciepło. Jaki wybrać grzejnik do małej łazienki? Na co warto zwrócić uwagę?

Wielkość łazienki a moc grzewcza

Podstawową kwestią, od której musimy zacząć, jest stosunek wymiarów pomieszczenia do mocy grzewczych oraz ogólnych warunków łazienki. Pamiętajmy, że zbyt duża moc grzejnika w stosunku do całości pomieszczenia prowadzić będzie do przegrzania łazienki, co w przypadku standardowego użytkowania tego pomieszczenia (czyli stałego kontaktu z ciepłą wodą i parą) oznaczać może w późniejszym okresie problem z wentylacją, zawilgoceniem, a z czasem problem grzybów i pleśni.

Z kolei, gdy wybierzemy zbyt słaby grzejnik (pod kątem mocy grzewczej), będziemy musieli borykać się z wiecznie niedogrzaną łazienką, co przełoży się na fatalną jakość korzystania i gorszy komfort. A zatem, przed zakupem grzejnika, dokonajmy odpowiednich pomiarów pomieszczenia. Zwróćmy też uwagę na okna lub ich brak w łazience.

Wąski i zgrabny grzejnik?

Do małej łazienki najczęściej wybierane są grzejniki o małych szerokościach, panelowe lub żebrowe oraz w uniwersalnym kolorze białym lub czarnym. Mała łazienka nie powinna nas jednak ograniczać! Bo w bogatej ofercie grzejników łazienkowych znaleźć możemy urządzenia w różnych kolorach. Z łatwością dobierzemy więc grzejnik w kolorze zbliżonym do koloru ściany czy urządzeń sanitarnych.

W małej łazience warto rozważyć urządzenia o budowie żebrowej, które dodatkowo mogą pełnić funkcję suszarki lub wieszaka na ręczniki. Na takim grzejniku możemy z łatwością przewiesić do suszenia wilgotny ręcznik po kąpieli lub zamontować specjalne wieszaki na ręczniki, dzięki czemu zyskamy dodatkową powierzchnię w łazience. W ofercie dobrygrzejnik dostępna jest cała gama dodatkowych akcesoriów, które pomogą nam wykorzystać maksymalnie obecność grzejnika w małej łazience.

Idealne miejsce na grzejnik w łazience

W łazienkach o małej kubaturze, musimy pamiętać o właściwej lokalizacji grzejnika. Najlepiej sprawdza się miejsce o dobrej wymianie powietrza, niczym nieograniczone architektonicznie (np. elementami instalacji kanalizacyjnej czy wentylacyjnej. W małej łazience nie polecamy zabudowania urządzenia, czy jakiegokolwiek innego przysłaniania.

Zwykle grzejniki montowane są na całej wysokości ściany lub jeśli grzejnik jest niewielki, to umiejscawiany jest u podstaw sufitu. Pamiętajmy tu o łatwym dostępie do grzejnika – szczególnie, gdy ma on pełnić także inne funkcje, poza samym ogrzewaniem pomieszczenia.

Mała łazienka wcale nie musi oznaczać problemów z doborem odpowiedniego urządzenia grzewczego. Przeciwnie, ograniczona powierzchnia może okazać się plusem przy zakupie grzejnika (grzejniki łazienkowe) – biorąc pod uwagę chociażby moc grzewczą takiego urządzenia. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, aby zakup taki w najdrobniejszych szczegółach przemyśleć i skonsultować się z fachowcem. Czasami drobna zmiana, podpowiedź może mieć znaczący wpływ na późniejsze korzystanie z grzejnika i na nasz komfort podczas codziennego użytkowania łazienki.