Wiele mówimy o wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego w naszej łazience – o kwestii modelu, materiału, umiejscowienia czy o designie. Jednak kupując nowy grzejnik do naszej łazienki, musimy przecież odpowiedzieć sobie na pytania podstawowe: jaką temperaturę chcemy uzyskać? Jaka temperatura jest właściwa? Z jaką mocą grzejnika łazienkowego będzie się to wiązało?

Łazienka – szczególna pod kątem ogrzewania

Łazienki są tymi pomieszczeniami, gdzie nasza uwaga w szczególny sposób będzie skupiona na temperaturze. Nikt nie chce przecież korzystać z zimnej łazienki, ale również przegrzanej i zawilgoconej. Ta grzewcza specyfika tych pomieszczeń wymusza na nas zastosowanie odpowiednich rozwiązań, zarówno w dziedzinie odprowadzania wilgoci, wentylacji jak i prawidłowego utrzymania temperatury. Ryzyko zawilgocenia łazienek niesie z kolei za sobą nie tylko problemy związane z samym użytkowaniem łazienki – wilgoć na ścianach czy pleśni i grzyby wprost oddziałują na nasze zdrowie, stając się poważnym zagrożeniem, również dla naszego życia.

Zwróć uwagę na parametry i oczekiwania

Wybór właściwego grzejnika do łazienki wiąże się z kilkoma kwestiami. Pierwszą jest metraż, a więc to czy nasza łazienka jest mała czy duża. Ważne jest również to czy w pomieszczeniu mamy okno, a jeśli tak, jaki jest poziom jego szczelności. Duże znaczenie mają także ściany zewnętrzna, a konkretnie ich ocieplenie.

Patrząc z innej strony, ważna są oczywiście nasze nawyki i oczekiwania. Czy jesteśmy „zmarzluchami” i potrzebujemy dodatkowej dawki ciepła? Bo jeśli tak, to korzystając z łazienki, będziemy chcieli poczuć odpowiednio wysoką temperaturę. A może jesteśmy „zimnolubni” i dobrze czujemy się w rześkim otoczeniu?

To także cenna informacja przy wyborze odpowiedniego systemu grzewczego dla naszej łazienki (grzejniki łazienkowe). A może domownicy mają w tym względzie różne oczekiwania? Na wszystkie te pytania będziemy musieli sobie wyraźnie odpowiedzieć, analizując przy tym również kwestię całkowitych kosztów związanych z takim czy innym wyborem...

Jak obliczyć właściwą moc grzejnika?

Tu dochodzimy do kwestii najważniejszej, czyli wyboru odpowiedniej mocy cieplnej naszego urządzenia grzewczego. Oczywiście, z pomocą w ustaleniu właściwych wartości przyjdzie nam profesjonalista, czyli instalator. Można jednak pokusić się samemu, aby wyliczyć odpowiednią moc, mając na uwadze takie parametry, jak dokładne wymiary łazienki i rozróżnienie na nowe budownictwo (najczęściej ekologiczne, izolowane) od budownictwa tradycyjnego, gdzie z pewnością przydają się urządzenia grzewcze o większej mocy.

Pamiętajmy także, że optymalna temperatura w łazience nie powinna przekraczać 24 stopni Celsjusza. Oczywiście, skonfrontować tu należy nasze prywatne upodobania z opiniami fachowców od wentylacji, ogrzewania i budownictwa. Trzeba także przeanalizować w tym temacie wątek finansowy – czy faktycznie chcemy ponosić koszty większe, niż wymaga tego optymalne zaopatrzenie w ciepło w łazienki?

Jaki model grzejnika do łazienki?

Na sam koniec zostawiamy kwestię, od której niektórzy zaczynają temat ogrzewania łazienki, czyli wybór konkretnego modelu. Miłośnicy nowoczesnych wnętrz z pewnością znajdą coś dla siebie w serii Grzejniki Dekoracyjne w katalogu Dobrygrzejnik.pl. To urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, właściwie zaprojektowane, z wielką dbałością o detale i ogólny wygląd urządzenia. Ale za wyborem modelów takich jak Grzejnik Łazienkowy Sophia czy Grzejnik Łazienkowy IRON S stoi nie tylko walor estetyczny, ale również praktyczny. Nowoczesność ich formy niesie za sobą także nowoczesność użytkowania – grzejniki są bowiem ergonomiczne, ekonomiczne i zdecydowanie ekologiczne! Jeśli interesuje Cię grzejnik na miarę XXI wieku, sięgnij po urządzenia od Dobrygrzejnik.pl