O grzejniki, jak o każde inne urządzania, należy właściwie dbać, aby mogły nam służyć przez długie lata i działać bezawaryjnie. Trzeba także używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Czytając ten artykuł dowiesz się, jakie 3 najczęstsze błędy popełniają użytkownicy grzejników, przez co urządzenia mogą działać niewłaściwie lub są narażone na awarie.

Zabudowywanie grzejników pokojowych

W wielu domach czy mieszkaniach, szczególnie tych starszych, mamy do czynienia z sytuacją, że mieszkańcy zakładają na grzejniki pokojowe różnego rodzaju obudowy. Decydują o tym zazwyczaj względy estetyczne bądź praktyczne. Warto jednak pamiętać, że zabudowywanie lub zasłanianie grzejników pokojowych to poważny błąd, który bardzo niekorzystnie wpływa na działanie samego urządzenia oraz na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Niestety, każda osłona czy zabudowa grzejnika uniemożliwia właściwe promieniowanie ciepła oraz utrudnia rozchodzenie się powietrza ogrzanego przez grzejnik po pomieszczeniu.

Zabudowane urządzenie grzewcze musi mieć wyższą temperaturę, aby dostarczyć taką samą ilość ciepła co grzejnik nieosłonięty. Tym sposobem kaloryfer staje się zdecydowanie mniej efektywny, co odbija się na rachunkach za energię. Należy również dodać, że zabudowanie grzejnika może spowodować nieprawidłowe działanie zaworu z głowicą termostatyczną, która jest wyposażona w czujnik temperatury. Ogrzane powietrze, zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu, gromadzi się przy kaloryferze. To powoduje, że zawór samoczynnie się przymyka i to pomimo, że w pozostałej części pomieszczenia jest chłodniej.

Suszenie prania na grzejniku

Wiele osób używa grzejników jako suszarek do mokrego prania. Bardzo często, aby przyspieszyć proces suszenia, po prostu wieszamy pranie na grzejnikach. Jest to jednak błąd – szczególnie, kiedy robimy tak z praniem dopiero wyjętym z pralki. Konsekwencją jest pochłanianie przez ściany dużej ilości wilgoci, a to prowadzi do szybkiego rozwoju pleśni. Zatem regularne używanie grzejnika jako suszarki do mokrych ubrań może spowodować konieczność częstych remontów pomieszczenia, a także negatywnie odbijać się na zdrowiu mieszkańców.

Aby uniknąć takich problemów, z grzejnika warto skorzystać jedynie w przypadku ubrań lekko wilgotnych, które wcześniej zostały podsuszone. Kaloryfer służy nam tutaj tylko jako urządzenie pomocnicze. Podobnie sytuacja wygląda w łazience. Wieszanie na grzejnik mokrego ręcznika po kąpieli nie jest dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli używamy stalowego urządzenia grzewczego. Wilgoć przechodzi bowiem na grzejnik i może spowodować jego rdzewienie. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby korzystać z grzejników w celu podgrzania ręczników czy szlafroków, które otulą nas swym ciepłem po wyjściu spod prysznica czy wanny.

Błędy w ustawieniu temperatury

Głowica termostatyczna zainstalowana do grzejnika to wygoda i możliwość kontroli ilości emitowanego ciepła. Jednak bardzo często użytkownicy ustawiają głowicę „na maksa”. Tymczasem eksperci zaznaczają, że to błąd, bo przekręcenie głowicy do pozycji nr 5 nie powinno być używane bez wyraźnej potrzeby, ponieważ przekłada się to na temperaturę 25-28 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby w łazienkach głowica ustawiona była na „4” – co daje temperaturę w przedziale od 22 do 24 stopni Celsjusza, zaś w innych pomieszczeniach wystarczy ustawić ją na „3”. Zapewni to temperaturę w granicach 20 stopni Celsjusza, która jest optymalna dla naszego zdrowia i samopoczucia, a także… portfela! Jak się bowiem okazuje, obniżenie temperatury o 1 stopień, przekłada się na zmniejszenie zużycia energii nawet o 8%!

Innym błędem w użytkowaniu termostatów jest ich różne ustawienie w różnych pomieszczeniach mieszkania czy domu. W jednym pomieszczeniu grzejnik pokojowy lub grzejnik łazienkowy jest całkowicie wyłączony lub ustawiony na minimum, a w innym pokoju jest odkręcony do pozycji maksymalnej. Wychodzimy często z błędnego założenia, że w ten sposób oszczędzamy na ogrzewaniu. Tymczasem chłodniejsze powietrze miesza się z tym cieplejszym i w efekcie grzejnik łazienkowy czarny pracujący na mocy maksymalnej, grzeje jeszcze mocniej niż powinien. Rzeczywiste oszczędności daje ustawienie głowic termostatycznych w optymalnych pozycjach w każdym z pomieszczeń, aby uzyskać równomierną temperaturę w całym mieszkaniu czy domu.